Menü

Cosmos belgeselinden derlenmiş 13 bilgi

 

Evrenin sırlarına dair bilim insanlarının ulaştığı en ilginç bilgilerin paylaşıldığı etkileyici ‘Cosmos: A space time Odyssey’ belgeseli 13 bölümlük bir seri.  her bölümüyle ayrı bir hayranlık uyandıran belgeselden  derlenmiş 13 ilgi çekici bilgi.

 

 1. Evren için insanlık  yeni doğmuş bir bebek

Evrenin varolduğu anı 1 Ocak olarak düşünürsek ilk insanın doğuşu 31 Aralık Saat 23:59’un 46’ncı saniyesine denk gelmektedir. Yani evren için çok ama çok yeniyiz.

 1. Güneş sisteminde dünyamızdan başka yağmur yağan bir yer daha var

Satürn uydusu Titan’da, tıpkı Dünya’daki gibi nehirler, göller ve kıyı şeritleri mevcut. Üstelik yağmur yağıyor. Ancak tamamen aynı değil! Titan’daki yağmurlar metan ve etandan oluşuyor. Dünyada bu elementler doğalgazı oluşturuyor! Titan da ise sıvı haldeler. O kadar soğuk ki su tamamen buz kütlesi halinde bulunuyor.

 1. Kuyruklı yıldızların kuyruğunun sırrı

Kuyruklu yıldız dediğimiz şey aslında evrende serbest dolanan bir gök taşıdır. Güneş sistemine giren ve Güneş’in çekim gücüne yakalanan gök taşı, Güneş’e yaklaştıkça yüzeyindeki buz çözülüyor ve üzerindeki gaz ve tozlar salınıp, peşi sıra sürükleniyor. Ve o muhteşem görüntü oluşuyor. Gözleyeceğimiz en yakın kuyruklu yıldız olayı da 2061 yılında gerçekleşecek.

 1. Gökyüzünde gördüğünüz yıldız ışıklarının çoğu birer hayalet

Işık hızı konusuna hiç girmiyoruz. O zaten hepimizin bildiği gibi, evrendeki neredeyse en hızlı şey! Gökyüzünde görmüş olduğunuz yıldızların ışıkları bize ulaşana kadar, ışığın muhteşem hızına rağmen, o yıldızlardan bazıları çoktan yok olmuş oluyor. Aslında gökyüzüne baktığınızda bir nevi geçmişi izliyorsunuz. Bu nedenle teleskopa zaman makinesi de denir!

 1. Hepimiz yıldız tozuyuz

Renklerin oluşumu, ışınların dalga boyları ile ilgili. Ama renklerde çok daha büyük bir sır daha var. Spektrum çizgileri, yani renklerin prizmadan geçirilince içinde beliren barkoda benzeyen çizgiler, ışığın hangi atomu barındırdığı konusunda ip ucu veriyor. Böylece uzaklardan gelen ışınların incelenmesi ile gezegenlerin atom moleküllerinin ne olduğu belirlendi. Ve tüm evren aynı elementlerden oluşuyor. Yani hepimiz birer yıldız tozuyuz.

 1. Aslında birbirimize asla tam anlamıyla dokunamıyoruz

Nasıl yani, diyorsunuz değil mi! Atomlarımızın etrafında çekirdeğini koruyan güç alanları yani elektron bulutları vardır. İki atom çekirdeği asla birbirine dokunamaz. Yaklaşılır ancak görünmez güç alanları birbirini iter. Yalnızca dokunma hissi oluşur.

 1. Dünya’nın yaşını Kurşun’la hesapladık

Elbette işlenmiş kurşundan bahsetmiyoruz. Kurşun elementinden bahsediyoruz. Baştan başlayalım. Dünyanın yaşını hesaplamak için, Dünya’nın oluşumundan beri var olan bir şey bulmamız lazım. Ancak bu mümkün değildi veya asla emin olamazdınız. Öyleyse bunun için en uygun şey bir Göktaşı’ydı. Bir Göktaşı incelenirse ve ne zamandır var olduğu hesaplanırsa evrenin yaşı bile bulunabilirdi. Ancak bir sorun vardı, elementlerin atomları zamanla değişiyor ve başka bir elemente dönüşüyordu. Tek bir element hariç. Kurşun. Bir Göktaşı içindeki Kurşun miktarı hesaplanarak Dünya’nın yaşı da hesaplandı.

 1. Güneş, Dünya’yı yutacak!

Korktunuz mu! O zaman rahatlayın çünkü bu yaklaşık bir milyar yıl sonra olacak. Güneş ölmeden hemen önce asıl boyutunun yüz katından fazla şişecek. Belki de o zamana kadar insanlık başka galaksilerde hayat bulacak.

 1. Ay’da yürüyen insan sayısından daha az insanın geldiği dünyada bir yer

Okyanusların altında bambaşka bir dünya var. Sıradağlar ve kanyonlar. Dünyanın en derin yeri Mariana Çukuru’na giden insan sayısı, Ay’da yürüyenden daha az. Söz konusu olan 11.000 metreden fazla bir derinlik !

 1. Temas etmeden yönetmek, bu bir sihir mi

Elektronları buyruğumuz altına alarak onları bir iletişim aracı haline getirdik. Aslında bunu yapmamızı sağlayan, Güneş’in gezegenleri hiç dokunmadan nasıl etkisi altına aldığı ve çevresinde dönmesini sağlamaya başladığını düşünmek ile başladı. Çekim gücü!

 1. İnsanlık tarihinin ilk süper kahramanı kimdir?

Elimize ulaşan kayıtlara göre, insanlık tarihinin ilk kahramanı Gılgameş’tir. Yani Superman, Batman, Spidermanlerin atası Gılgameş’tir. Gılgameş, sonsuzluğu arayan  yarı tanrı kahramandı. Destanı günümüzde de hala okunduğuna göre; Denilebilir ki Gılgameş Bir nevi sonsuzluğu buldu.

 1. Venüs bir zamanlar aynı Dünya gibiydi

Güneş sisteminin gençlik yıllarında Venüs, tıpkı dünya gibiydi. Okyanuslar, kara parçaları. Cennet gibi bir yerdi. Ama işler değişti ve şu an kavruluyor.

 1. Evrende Dünya’mız bir toz tanesi

Dünya, evrenin büyüklüğü içinde bir toz tanesinden bile küçük. Bütün o savaşlar, ülkeler, uygarlıklar, egolar, kibirler; hepsi bu küçücük toz tanesinde yaşandı! Şimdi herkes şapkasını önüne koyacak ve koskoca evrendeki toz tanesinde sahip olduğumuz tek şeyin insanlık olduğunun farkına varacak. Hepimiz evrendeki bir toz tanesi üzerinde yaşayan küçücük yıldız tozlarıyız!

Cosmos Cosmos belgeseli : A space time Odyssey Kozmos: Bir Uzay Zaman Serüveni

Kategoriler:   bilim