Menü

Erich Fromm’dan 21 Düşündürücü Alıntı

Erich Fromm, Almanya doğumlu Amerikalı psikanalist, sosyolog ve filozof. Frankfurt Okulu ve okulun genel yaklaşım biçimi olan “eleştirel teori” için yaptığı katkılarla da tanınmaktadır. İnsan ve toplum üzerine sadece psikolojik çerçeveden değil, sosyolojik ve ekonomik çerçevelerden de yaklaşarak, direkt ve yapıcı eleştirilerde bulunan, sorunları göstermesinin yanında, genelde diğerlerinden farklı olarak pragmatik çözüm yollarıda sunan, psikolog yazardır. Modern insanın ve modern hayatın eksikliklerini iyi analiz edebilmiş bir yazar olarak cöne çıkar.

Aynı zamanda Freud’un öğrencisi de olan bu çok yönlü psikolog, düşünür ve yazarın çok sayıda eseri ve bu eserlerde bize söylediği, anlamları zaman geçtikçe çok daha iyi anlaşılan derin sözleri vardır. Modern hayattan, sevgiye, insanın dürtülerinden, kendinden bile sakladığı sırlarına kadar geniş bir çerçevede çok doğru noktalara parmak basan Erich Fromm’dan mutlaka bilinmesi gereken 21 sözü sizler için bir araya getirdik.

1. Sevgi bir etkinliktir, edilgen bir olay değildir, bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değildir. Sevginin etkin özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir: Sevgi; kendinden bir şeyler vermektir, karşındakinden almak değil.

fromm sevgi

2. Gerçek sevgi, sonunda ayrılık var gibi görünse bile, insanın sevdiği kişiyi mutlu olacağı yere doğru uğurlamaktan çekinmemesidir. Eğer kişi sevdiğini uğurlamaktan çekinir ve sahiplenmeye kalkarsa, kendine hizmet etmiş olur.

fromm ayrılmak uğurlamak

3. Açgözlülük içsel bir boşluğun sonucudur.

fromm açgözlülük

4. Bütün ağır psikolojik hastalıkların temelinde narsizm yatar.

fromm narsist

5. Güç, insanların çoğuna tüm şeylerin en gerçeği olarak göründüğü halde, insanlık tarihi onun tüm insani başarılar içinde en geçici olduğunu kanıtlamıştır.

fromm güç

6. Psikiyatri bazı kimselerin akıllarını kaçırma nedenleriyle ilgilenir ama asıl sorun, insanların çoğunluğunun neden akıllarını kaçırmadığıdır.

fromm delirmek

7. İnsanın yaşamdaki ana görevi kendisini doğurmak, olma potansiyeline sahip olduğu şeyi olmaktır. Çabasının en önemli ürünü, kendi öz kişiliğidir.

fromm kendini doğurmak

8. Derin ve ihtiraslı sev! Kalbin kırılabilir ama hayatı dolu dolu yaşamanın tek yoludur.

fromm ihtiraslı sevmek

9. Her insan mutlu olamaz… Çünkü; gereğinden fazla özler dünü, hak ettiğinden fazla düşünür yarını; ve hiç hak etmediği kadar bilinçsizce yaşar bugünü. Her insan mutlu olamaz. Çünkü; gereğinden fazla özler hayatından çıkanları. Hak ettiğinden daha büyük umutla bekler hayatına girecekleri ve asla göremez yanı başındakileri.

fromm mutlu olamaz

10. Direnme gücü, dünya evet sözcüğünü duymak istediğinde hayır diyebilme yetisidir.

fromm hayır dmek

11. İyileşmenin ilk şartlarından birisi de; kişinin şaşırarak kendi bilmediği yönlerini tanımasıdır.

fromm iyi hissetmek

12. Gerçek hiçbir zaman şiddet tarafından çürütülemez.

fromm şiddet

13. İnsanın insana kattığı anlam dışında yaşamın hiçbir anlamı yoktur. İnsan başkalarına yardım etmediği sürece yapayalnızdır.

fromm başkalarına yardım etmek

14. Topluma lüzumsuz bilgiler verirseniz, gereksiz bir kalabalık oluşur…

fromm gereksiz kalabalık

15. Düşünmek günah işlemeye benzer, insan onun zevkini bir kez tattı mı artık ondan bir daha vazgeçemez.

fromm düşünmek

16. Anlaşılan şu ki, ortalama insan için büyük bir gruba ait olmamanın hissi kadar dayanılmaz bir his yok.

fromm sürü

17. Bilmek ve hala bilmediğimizi düşünmek en yüce marifettir. Bilmemek ve buna rağmen bildiğimizi düşünmek bir hastalıktır.

fromm cehalet

18. Milyonlarca insanın aynı kötülükleri paylaşması o kötülükleri erdeme dönüştürmez; aynı hataları yapmaları, o hataları doğru kılmaz.

fromm sinekler yanılıyor olamaz

19. Mutluluk tanrıların bir hediyesi olmayıp insanın içsel üretkenliğinin bir başarısıdır.

fromm mutluluk içten gelir

20. Bir şeyi yapamayacağıma inanırsam, yapamam. Ama yapabileceğime inandığımda, başlangıçta buna gücüm olmasa bile bu gücü elde ederim.

fromm yapacağına inan

21. Geçmişin tehlikelerinden biri köle olmaktı, geleceğin ki robot olmaktır.

fromm robot

 

 

KAYNAK:  LİSTELİST

http://listelist.com/

Kategoriler:   Psikoloji