Menü

SCHOSTAKOVİCH’İN EKİM’İ / KARDELEN PINAR

 

1967 yılında, Ekim Devrimi’nin 50.yılı için Sovyetler Birliği’nin tüm sanatçılarından katkı sunmaları bekleniyordu. Schostakovich’in ilk önerisi ise eserlerinin arasında en az bilinen “October” adındaki senfonik poem’i oldu.

Schostakovich’in başka eserlerinde de çokça kullandığı film müziği stilini hissettiren eser; 1917’nin anısına yazıldığı için yoğun bir kahramanlık teması, melodinin hararetli şekilde ilerleyerek sürekli doruk noktasına ulaşması tercih edilmiş gibidir.

Senfonik poem; yaylıların seslendirdiği güçlü bir tema ile başlar ve bakır nefeslilerin bu coşkuya katılmasıyla devam eder, daha sonra tahta nefeslilerin çaldıkları melodi ile birlikte film müziği havasını sezeriz.

Eser giderek yükselir ve 5. Dakikadan sonra, bakır nefeslilerin sert çıkışları ve yaylılarda kullanılan efektif gam iniş çıkışlarıyla birlikte ulaştığı doruk noktası ile birlikte bu karanlık tema yerini, klarnetlerin hafifçe verdiği ‘Volochayev Days’ adlı film için daha önce yaptığı Song of the Partisan adlı şarkının temasına bırakır, eserin başlangıcından itibaren süren hararetli gidişe tezatlık oluşturmuş ve sakin bir zafer şarkısı söylerken, bir yandan klarnetlerin hafif melodisinin altında yaylıların gergin iniş çıkışlarını hatırlatmıştır.

Nefeslilerin ve yaylıların arpejli motifleri ve staccato tekniği ile keskin bir karakter verilerek hararetlenen Senfonik poem; 9. Dakikadan sonra yeniden Song of the Partisan Song’un melodisini hafif şekilde, tahta nefeslilerle hatırlatır, bu sefer melodiye yaylıların pizzicatto’ları eşlik eder.

Yeniden yükselişe geçtikten sonra, Song of the Partisan şarkısının melodisini yeniden fakat bu sefer çok daha güçlü şekilde duyarız, eserde.

Senfonik poem; iyice hararetlenerek devam eder ve Schostakovich’in; 1953 yılında Stalin’in ölümünün hemen ardından bestelediği 10. Senfonisi’ni hatırlatarak, 10. senfoninin bitişiyle neredeyse aynı müzikal kıvrımlarla sona erer.

 

 

 

Kategoriler:   Müzik